Eklenme Tarihi: 24 Şubat, 2020


Kategori: Reneva Life Blog


Yorum Sayısı: 0

Yapısal özelliğe sahip bir protein olan kolajen vücudun çeşitli bölümleri tarafından üretilir. Genç ciltlerde daha yoğun şekilde bulunan bu protein cildin parlak ve pürüzsüz olmasında önemli rol oynar. Genç yaşlarda daha yoğun üretilse de esasında her yaşta insan vücudu bu proteini üretmeye devam eder. Ancak yaş ilerlerdikçe vücuttaki üretim yavaşlayacağından dolayı cildin belli bölgelerinde kırışıklıklar ve sarkmalar olmaya başlar. Bu durumun önüne geçmek için üretimin azalmasına yol açan nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. Bunların başında sigara, şeker ve fazla güneş ışığı gelmektedir. Ya da dışarıdan alınan besinler ve kolajen takviyeleri aracılığı ile üretim artırılabilir.

Kolajen kullanımı denince akla en çok bu üç tip gelmeli. Özellikle Tip I’in vücutta en yaygın tür olduğunu söyleyebiliriz ki bu da saçlar, cilt, tırnaklar ve tendonlar için önerilir çoğunlukla. Sağlık için pek çok faydası bulunan Tip I, özellikle derinin yapısal bileşenlerinden biridir, cildin onarılması ve yenilenmesi için elzemdir. Tip II için ise biraz daha uzmanlaşmış diyebiliriz. Bu tip, kıkırdağın ana bileşenidir ve bu sebeple kıkırdak ve eklemlerin sağlığı için çok faydalıdır. Üçüncü tip olan Tip III, genellikle vücutta Tip I ile birlikte bulunur ve cildin elastikiyetini sağlar. Bu sebeple kolajen takviyesi kullananlar ciltleri, saçları, tırnakları ve kasları kemiğe bağlayan tendonlarının sağlığı için Tip I ve Tip III’ten, eklem ve kıkırdak sağlığı için Tip II’den maksimum faydayı görürler. Tüm bunların yanında kronik yaralar ve yanıklar için de büyük fayda sağlar. Kolajen kullananlar ya da kullanmaya yeni başlayanlar özellikle hangi türe ihtiyaçları olduğunu bu tipleri inceleyerek anlayabilirler.Kolajen arttırıcı besinler arasında kırmızı et ilk sırada gelir. Liflerin birbirine bağlanmasına yardımcı olan kısık ateşte yakılmadan pişirilmiş kırmızı et özellikle son yıllarda besin takviyesi grubundaki ürünlerde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Kırmızı renkli sebze ve meyvelerin pek çoğu da doğal kolajen içeren besinler arasındadır. Özellikle son dönemde adından sıklıkla söz ettiren yaban mersini vücuda pek çok katkılarının yanında kolajen üretimine destek veren nadide meyvelerden biridir.

Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de vücuda önemli katkılarıyla bilinir. C ve A vitamini zengini bu bitkiler, lutein olarak bilinen bir antioksidan sayesinde protein üretimine engel olan serbest radikallerin kolayca vücuttan atılmasını sağlar.

Kolajen İçeren Bitkiler ve Bitkisel Yağlar Neler?

Özellikle yeşil yapraklı bitkilerin hastalıkları önlemede önemli birer besin kaynağı olduğunu biliyoruz. Konu bu protein olduğunda da aslında yeşil yapraklı sebzeler kolajen içeren besinler arasında yerini alır. Bu bitkilerde bulunan klorofil sayesinde kolajen azalmasına yol açan UV ışınlarına ve vücutta bulunan pek çok serbest radikalin olumsuz etkilerine karşı cilt korunmuş olur. Son yıllarda dermo kozmetik alandaki gelişmelerle birlikte özellikle bayanlar tarafından sıklıkla kullanılmaya başlanan bitkisel yağlar da sıvı kolajen besin desteği kapsamında değerlendirilebilecek seçeneklerdendir. Kolajen bakımından zengin olduğu tespit edilmiş olan argan yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, jojoba yağı, lavanta yağı, badem yağı, avokado yağı gibi daha pek çok bitkisel yağ bu proteinin üretimini destekler ya da üretiminin azalmasına yol açan etkenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olarak cildin dinç ve parlak görünmesini sağlar.

Kolajen üretimini destekleyen besinler nelerdir?

Kolajeni yüksek besinler denince akla ilk gelen kırmızı et ve kemik suyu herkes tarafından sevilerek tüketilir. Kemik suyu içeriğindeki önemli aminoasitler sayesinde bu proteinin üretimini destekleyen önemli bir besindir. Tabii kemik suyunun kalp-damar sağlığı gözetilerek ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir. Yumurta beyazı da glisin ve prolin aminoasitlerini içerdiği için kolajenli besinler grubunda yerini alır. Fakat doğru beslenme açısından yumurta beyazını sarısıyla birlikte tüketmek hem kolajen üretimine destek sağlayacak hem de sağlıklı protein ve yağ alımına da yardımcı olacaktır. Hayvansal kaynaklardan elde edilen jelatin, kolajen türevli bir protein çeşididir. Bu nedenle de protein üretimini destekleyen besinlerden biri olarak kabul edilir. Jelatin yemeklere pişirme esnasında katılarak yemeklerin besin değeri artırılabilir. Örneğin çorbalarda rahatlıkla kullanılabilecek bir besindir. Sarımsak içeriğindeki oldukça yüksek miktardaki sülfür yardımıyla üretimi artıran pek çok yemekte sıklıkla kullanılan besinlerden biridir. Yapılan araştırmalarda sülfür eksikliğinde cildin protein üretiminde zayıf kaldığı ortaya konulmuştur.


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

#renevalife

KENDİNİ YENİLE

1

SEPETİM

2

TESLİMAT

3

ÖDEME ŞEKLİ

4

ÖDEME BİLGİLERİ

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır