Diyetisyen Tavsiyesi 5 Sağlıklı Atıştırmalık

  • Eklenme Tarihi : 30.12.2019
  • Düzenlenme Tarihi : 08.01.2020
  • Okunma Adedi : 10

DİYETİSYENDEN 5 SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIK ALTERNATİFİ

FISTIK EZMELİ SMOOOTHIE

Smoothie’ler gün içerisinde en kolay hazırlanabilen ve besleyici olan atıştırmalıklardandır. Özellikle ara öğünlerinizde tatlı ihtiyacınızı giderebileceğiniz ve kaçamak yapabileceğiniz en sağlıklı alternatiflerdendir. Fıstık ezmesi son yıllarda tadı ve lezzetinden dolayı tariflerin baş tacı olmaya başladı.

1 yemek kaşığı fıstık ezmesi ortalama 94 kaloridir. 8 gram yağ, 3 gram karbonhidrat ve 4 gram protein içermektedir. Fıstık ezmesi E vitamini yönünden oldukça zengindir. Özellikle antrenman yapan bireyler için egzersiz öncesi veya sonrasında iyi bir tercih olabilmektedir.

Ayrıca muz dilimlerinin üzerine de fıstık ezmesi sürerek hem görsel bir şölen yaratıp hem de tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

KURUYEMİŞ (YAĞLI TOHUMLAR)

Kuruyemişler kolay taşınabilir olduğundan özellikle ara öğünler için oldukça ideal bir atıştırmalıktır. Yağ oranları yüksek olsa da içerdikleri yağlar genellikle sağlıklı yağlardır. Aynı zamanda içerdiği protein ve lif kaynağı sayesinde birçok hastalığa karşı vücudu korumaktadırlar. Özellikle çiğ badem oldukça sağlıklı bir alternatiftir. Ancak kuruyemişleri tüketirken miktarlarına (porsiyon) mutlaka dikkat etmek gerekmektedir.

Bir porsiyon badem ortalama 161 kaloridir. Ara öğünlerinizde 10-15 adet çiğ badem tüketebilirsiniz. Yağlı tohumların mucizesinden yararlanın!

KEFİR VE PROBİYOTİK YOĞURTLAR

Son dönemde birden fazla araştırmacı ve çalışma “Beyin-Bağırsak Ekseni” konusunu detaylı olarak işlemektedir. Artık pek çok hastalıkta bağırsak ve sindirim sistemimizin önemli bir rol oynadığını bilmekteyiz. Bağırsak sağlığımızı koruyan bakteriler sayesinde sağlıklı bir bağırsak florasına sahip oluruz. Özellikle süt ürünleri içinde bulunan probiyotik bakterilerden en zengin olanı kefirdir. Aç kalmamak, öğün atlamamak ve kan şekerini dengeleyerek hastalıklardan korunmak oldukça önemlidir. Ayrıca yoğurt ve kefir gibi besinlerin depresyon gibi psikolojik sorunları azalttığı bilinmektedir.

Örneğin, laktoz intoleransı olan insanlar kefiri süt ve süt ürünleri yerine kolaylıkla tüketebilirler. Ayrıca kefir, yemeklerden sonra oluşabilecek gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Bağırsak florasını dengeleyerek kabızlık ve ishal gibi bağırsak sorunlarını gidermektedir.

KURU MEYVELER VE TAZE MEYVELER

Kuru meyve, hemen her meyvenin su içeriğinin, kurutma yöntemiyle giderilmesidir. Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’ne (TÜBER) göre, sağlığa faydalı olması açısından günde en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Bunun dağılımı ise 2 porsiyon sebze,3 porsiyon meyve şeklinde olabilmektedir. Kuru meyvelerden özellikle hurma, tatlı krizlerinin giderilmesine oldukça etkilidir. Taze meyveleri ise kabuklarıyla tüketmek günlük lif alımını artırmaktadır. Meyveler ‘’meyve suyu’’ haline geldiğinde glisemik indeksi artmaktadır. Bu nedenle daha kontrollü ve nadir tüketilmelidir.

PEYNİRLİ WASA KRAKERİ VEYA GRİSSİNİLER

Kişilerin iş yoğunluklarına ve koşturmalarına göre değişiklik göstermekle beraber özellikle öğlen yemeği ile akşam arasında açlık hissi yaşanabilmektedir. Bu noktada çok yüksek kalorili olmayan ve tok tutan besinler tercih edilmelidir. Tam buğday ekmeğinden yapılmış tost ya da wasa krakeri üzerine sürülmüş labne peyniri ve domates dilimleri güzel bir atıştırmalık olmaktadır.