Kolajen Nedir?

  • Eklenme Tarihi : 17.12.2019
  • Düzenlenme Tarihi : 20.01.2020
  • Okunma Adedi : 47

Kolajen Nedir?

Güzel ve genç görünmenin sırrını kolajen ürünleri ile keşfedebilirsiniz! Mucizevi iksir ile yaşlanmaya son verebilir, kırışık cilde, dökülen saçlara elveda diyebilirsiniz! Sıra dışı formülü ile cilde canlılık, dayanıklılık ve esneklik kazandırır. Doğal bir protein çeşidi olan bu madde ile siz de cildinizle kendinizi mest edebilirsiniz.

Kolajen Çeşitleri Nelerdir?

Vücudumuzun derisinden kıkırdağına lifli bağlarından dalağına kadar hemen hemen her yerinde bulunan bu protein, 28 farklı çeşide sahip! En çok bilinen 5 ana tipi ise şu şekilde sıralayabiliriz...

Tip 1: Vücudumuzda tendon, deri, ligament, kemik gibi alanlarda bulunur. Diğer tiplerine göre vücudumuzda en fazla bulunan türüdür. Bu tip dokuları bir arada tutar, cilde gerginlik kazandırır ve kemikleri destekler.

Tip 2: Bu protein çeşidi genellikle omurilikte ve kıkırdak dokusunda bulunur. Eklemler için kolajen hayati önem taşır. Eklemlerin sağlıklı olmasını sağlarken ortaya çıkabilecek riskleri azaltır.

Tip 3: Karaciğer, dalak, akciğer gibi organların yapısına katılır. Özellikle, kalp dostudur ve kan damarlarının oluşumunu destekler.

Tip 4: Epitel dokunun yapısına katılırken sindirim ve solunum organlarının yüzeylerini oluşturur. Kas, yağ gibi organları çevreleyen dokularda da bulunur.

Tip 5: Saç, akciğer, kemik gibi vücut hücrelerinde bulunur. Plasentanın oluşumuna katılır, bebeğe anneden oksijen gitmesini sağlar ve atıkları temizler.

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

  • Selüliti azaltır! Bağ dokusuna katılarak cildin gergin, sıkı ve genç olmasını sağlar! Bu sayede yaşlılıkla beraber ortaya çıkmaya başlayan selülitleri yenmede kolajen fayda sağlar ve selülit oluşumunu önler.
  • Sindirim sistemini destekler! Bağırsak sağlığını olumlu bir şekilde arttırır ve oluşması muhtemel hastalıklarla savaşır.
  • Karaciğeri kollar. Detoks etkisi yaratarak karaciğerdeki toksinlerin atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra kan akışını da iyileştirir.
  • Gut ve bağırsak hastalıklarını büyük ölçüde geçirir. Şifa kaynağı olan bu protein çeşitleri ile hasar görmüş bağırsağınızı yenileyebilirsiniz. Bağırsakta bulunan hasarlı hücreleri onarır ve kişinin yaşam kalitesini artırır. Onarıcı işlevinin yanı sıra kolajen peptit bağlarını parçalar. Yani vücutta bulunan fazla proteini ayrıştırır ve gut rahatsızlığı yaşayan kişilerin gut ataklarının azalmasını sağlar.
  • Kalp dostudur. Kalbe giden damarlarda oluşan tıkanıklıkları açar. Kalp sağlığını korur ve iyileştirir.
  • Obezitenin düşmanıdır. Kas oluşumunu arttırır ve yağ yakımını hızlandırır.
  • Dökülen saçlara çok iyi gelir, saç köklerini besler. Saç hacmini arttırır ve saçları gürleştirir.

Doğal kolajen içeren gıdalar bazen yeterli olmayabilir. Vaktinden önce çökmüş, yaşlı bir yüzünüz, dökülen saçlarınız ve diz ağrılarınız varsa kolajen eksikliğiniz olabilir veya yeteri miktarda protein alamıyor olabilirsiniz!

Kolajen Takviyeleri Nelerdir?

Besin takviyesi olarak üretilen temel içeriği protein olan bu ürünler kolajen şurubu, kolajen hapı gibi çeşitli formlarda bizlere ulaşır. Bu formlar arasında faydalı ve doğru ürünü seçmek düşündüğünüz kadar zor değil! Öncelikle, hangi takviyeyi alırsanız alın hepsinin aynı madde olduğunu unutmamalısınız! Tercihinize göre proteinli içecekleri tüketebilir veya içeceklerinize toz kolajen katarak içeceklerinizi içebilirsiniz.

Cildin Sadık Dostu Sıvı Kolajeni Denediniz Mi?

Sayısız faydası bulunan bu protein türü ile cilt sağlığınızı pekiştirebilirsiniz. Sağlıklı, ışıldayan dolgun bir cilde sahip olmak için sıvı kolajen kullanabilir, sıvı kolajen kullananlar arasında yerinizi alabilirsiniz. Üstelik sıvı kolajen fiyatları bütçeyle de dost.